MeteoAlarm – upozorenja o opasnom vremenu za Europu


DHMZ logo EUMETNET logo

MeteoAlarm je internetski portal (https://www.meteoalarm.org) razvijen za potrebe upozoravanja javnosti na opasne vremenske pojave u Europi. Operativan je od 2007. godine te uz EMMA (European Multiservice Meteorological Awareness) predstavlja jedno od najuspješnijih i najvidljivijih postignuća Europskog udruženja nacionalnih meteoroloških i hidroloških službi (EUMETNET).

Zašto MeteoAlarm?

Naša se klima mijenja, a ekstremne vremenske pojave sve su češće, povećavajući opasnost za živote i nastanak šteta na imovini. Povremeno oluje, poplave ili lavine u Europi mjestimice uzrokuju katastrofe, a toplinski i hladni valovi zadnjih godina doveli su do gubitka više tisuća života.

Što MeteoAlarm nudi?

MeteoAlarm je jedinstven servis u Europi koji objedinjuje službene prognoze i najave opasnih vremenskih pojava nacionalnih meteoroloških službi. Lako je dostupan javnosti, jednostavan i razumljiv svakome. Pomoću simbola i bojom kodiranih karata daje najsvježija upozorenja na očekivano opasno vrijeme do 5 dana unaprijed u većem dijelu Europe. Upozorenja se daju za sljedeće pojave: obilna kiša, olujni vjetar, obilan snijeg/poledica, grmljavinsko nevrijeme, magla, iznimno visoka temperatura, iznimno niska temperatura, lavine, šumski požari, , poplave, poplavljivanje uslijed obilne kiše, obalni događaj.

Boje na kodiranoj karti predstavljaju razine upozorenja: crvena naznačuje najveću opasnost od opasnih vremenskih pojava, slijede narančasta i žuta.

Žuto
Žuto | Umjereno
Vrijeme je potencijalno opasno. Prognozirano vrijeme nije neuobičajeno, ali može poremetiti planiranu djelatnost, ako je ona ovisna o vremenskim uvjetima. Preporuča se oprez uz izbjegavanje nepotrebnih rizika te praćenje meteorološke prognoze.
Narančasto Narančasto | Jako
Vrijeme je opasno. Predviđaju se opasne vremenske pojave. Prognozirane opasne vremenske pojave javljaju se razmjerno rijetko tijekom godine, a takvog su intenziteta da mogu prouzročiti materijalnu štetu i biti opasne za ljude. Preporuča se poseban oprez, praćenje vremenske prognoze i poštivanje savjeta nadležnih državnih službi.
Crveno Crveno | Ekstremno
Vrijeme je izuzetno opasno. Prognozirane opasne vremenske pojave javljaju se iznimno rijetko, a takvog su intenziteta da mogu prouzročiti veliku materijalnu štetu i biti izuzetno opasne za ljude i životinje. Preporuča se povećan oprez te stalno praćenje vremenske prognoze. Obavezno poštivanje savjeta i uputa nadležnih državnih službi.

Detaljnije o upozorenjima

Razine upozorenja su dane kao jedinstven sustav s jasnim odnosom između meteoroloških pojava, moguće štete i predloženog ponašanja da bi se te štete ublažile ili izbjegle. Kriteriji prema kojima se određuje razina upozorenja razlikuju se od regije do regije. Na primjer, snijeg u području Alpa uzrokuje manje poremećaje i štete nego u Lisabonu ili Dubrovniku.

Jednim pogledom moguće je dobiti informaciju gdje u Europi postoje uvjeti za opasne vremenske pojave. Boje na karti na internet stranici naznačuju razinu opasnosti i njezin mogući učinak. Na karti Europe svaka zemlja sudionica je konzistentno obojana bojom pridjeljenom najvišem trenutnom upozorenju.

Usklađenost MeteoAlarma s nacionalnim sustavima upozorenja

MeteoAlarm je također portal prema nacionalnim sustavima upozorenja: klikom na ime pojedine zemlje dolazi se na dio MeteoAlarm stranice gdje su dostupne detljnije regionalne informacije. Klikom na regiju unutar pojedine zemlje pronaći će se detaljnije informacije o mogućoj opasnosti. To uključuje očekivani period za svaki dani događaj, kao i intenzitet opasne pojave. Ispod teksta upozorenja naveden je akronim i naziv nacionalne meteorološke službe putem kojeg se može pristupiti upozorenjima na mrežnim stranicama službe.

Snimka zaslona s upozorenjima
Slika 1. MeteoAlarm upozorenja za Europu na poveznici https://meteoalarm.org.

Kome je namijenjen MeteoAlarm?

Usluga je namijenjena svima koji borave na području Europe, ali može služiti svakome u svijetu i trenutno je dostupna na jezicima 38 uključenih država. Koristi od ovih informacija nemaju samo putnici koji putuju zbog posla ili odmora, nego i svi ostali društveni subjekti s ciljem efikasnijeg planiranja poslova i aktivnosti na koje opasne vremenske pojave mogu utjecati. Ove informacije imaju posebnu važnost za službe civilne zaštite.

Upozorenja za Hrvatsku

Upozorenja za Hrvatsku dostupna su na platformi MeteoAlarm od 17. srpnja 2009. Upozorenja se izdaju za kontinentalne (za osam klimatološki različitih regija) i obalne dijelove zemlje (za šest klimatoloških područja hrvatskoga dijela Jadrana 12 nautičkih milja od obale, Slika 3.).

Upozorenja za kontinentalne dijelove zemlje izdaju se za sedam različitih vremenskih pojava (vjetar, kiša, snijeg/poledica, grmljavinsko nevrijeme, magla, iznimno niska i iznimno visoka temperatura), dok se za obalne dijelove za sada izdaju samo upozorenja na maksimalne očekivane udare vjetra. Od 13. studenoga 2024. upozorenja na mrežnim stranicama DHMZ-a izdaju se 72 sata unaprijed (Slika 2.).

Snimka zaslona s upozorenjima
Slika 2. Upozorenja na opasne vremenske pojave na području RH s detaljem za Velebitski kanal (obalno upozorenje) objavljena 13. studenoga 2024. na mrežnim stranicama DHMZ-a. Klikom na pojedinu regiju dobivaju se detaljnije informacije o izdanom upozorenju.

Obalna upozorenja na MeteoAlarmu

Područja na hrvatskom dijelu Jadrana neće biti obojana kada nema upozorenja, a u žuto, narančasto ili crveno ovisno o razini opasnosti od vjetra. Već i sama boja daje informaciju i prvu naznaku o snazi vjetra. Cilj je informiranje javnosti o mogućem opasnom vremenu te preporuka da se planirane aktivnosti na moru prilagode vremenskim uvjetima.
Žuto upozorenje koje predstavlja najnižu razinu opasnosti razmjerno je često. Naime, statistički gledano, gotovo svaki treći dan na Jadranu puše neki jaki vjetar. Stoga bismo ga mogli nazvati i upozorenjem za male brodove i neiskusne moreplovce, a takvih se mnogo očekuje u ljetnoj turističkoj sezoni.
Narančasto upozorenje znači da se očekuje vjetar opasan i za veća plovila te ukazuje i na mogućnost poremećaja pomorskoga prometa. Pretežno olujni vjetar, naime, može ometati katamarane i trajekte pa se onima koji putuju preporučuje pratiti putne informacije.
Najviši, crveni, stupanj upozorenja podrazumijeva još višu razinu opasnosti te ukazuje na visoku razinu opasnosti za zdravlje, pa i za život opasne situacije, posebice pomorcima. Također, prisutan je i značajan rizik od štete za obalnu infrastrukturu kao primjerice kod ekstremnog, srećom i rijetkog, orkanskoga juga (slika 4.).

Razlike između obalnih upozorenja i upozorenja za kopnena područja

Važno je napomenuti da se razine upozorenja obalnih i susjednih kopnenih područja ne moraju poklapati budući da se uzimaju u obzir drugačiji kriteriji, a i posljedice opasnih pojava razlikuju se na kopnu i na moru (kao što je vidljivo i na primjeru drugih pomorskih država koje izdaju MeteoAlarm upozorenja za obalna područja). Na Sredozemlju smo, pak, među prvima jer slična obalna upozorenja trenutno izdaje još samo Španjolska i Slovenija.

Karta podjele Jadrana
Slika 3. Područja na Jadranu za koja se izdaju obalna upozorenja.
Razorena cesta uz obalu
Slika 4. Razorni učinak jugozapadnjaka i juga koje je puhalo od 30. 1. do 1. 2. 2015., izvor DVD Komiža.