1. Naslovnica
  2. Objave, najave, natječaji

Objave - događanja


Svjetski dan voda 2024.

Poster Svjetski dan voda 2024

Voda za mir

DHMZ, 15. 3. 2024. - Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka diljem svijeta, a Državni hidrometeorološki zavod će ga i ove godine proslaviti zajedno sa Svjetskim meteorološkim danom, na svečanosti 20. ožujka 2024. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu uz prigodna predavanja.

Ovogodišnji moto Svjetskog dana voda je Voda za mir kojim se želi podići svijest o sve većim problemima uz pristup pitkoj vodi kojeg nema gotovo trećina svjetskog stanovništva. Voda i pristup vodi imaju ključnu ulogu u održavanju mira u svijetu i blagostanja svakog naroda. Ljudsko pravo na pitku vodu temeljno je za život i zdravlje. Dostatna količinom i zdravstveno ispravna pitka voda preduvjet je za ostvarenje svih ostalih ljudskih prava. Najveći problem pojavljuje se upravo u situacijama kada je pristup vodi onemogućen zbog nejednakih mogućnosti ili učestalih političkih sukoba između zajednica ili zemalja. Potrebno je uspostaviti bolju suradnju oko pristupa izvorima vode jer se samo tako može postići stabilnost u svijetu. Stalni rast svjetskog stanovništva i klimatske promjene dodatno aktualiziraju problem pristupa pitkoj vodi, stoga je nužno da se donosioci odluka ujedine oko zaištite i očuvanja našeg najdragocjenijeg resursa.

Voda u Hrvatskoj

Za razliku od mnogih svjetskih zemalja, Hrvatska je bogata vodom i vodnim resursima, zalihama čiste, pitke vode, površinskim vodama, ali i podzemnim vodama koje čine 12 % ukupnih količina vode u Hrvatskoj i koje su važne u održavanju ekosustava.

Zasad Hrvatska ima dovoljne količine pitke vode za buduće naraštaje, no potrebno je oprezno ophoditi se prema tom resursu kako bi se te zalihe doista i očuvale. Iako smo bogati vodnim resursima, nemaju svi stanovnici jednak i lak pristup vodi zbog loše i dotrajale infrastrukture. U Hrvatskoj se oko 94 % stanovništva koristi vodom iz javne vodoopskrbe dok se preostali dio opskrbljuje vodom iz lokalnih vodovoda i vlastitih vodoopskrbnih objekata (bunari, cisterne) koja se ne kontrolira sustavno te stoga može naštetiti zdravlju.

Uloga DHMZ-a

U Državnom hidrometeorološkom zavodu Sektor za hidrologiju temeljito prati, analizira i istražuje sve oblike vodnih resursa u Republici Hrvatskoj prateći stanje površinskih i podzemnih voda preko mreže hidroloških postaja te izrađujući hidrološke prognoze.

Svoju ulogu u skrbi o vodnim resursima u Republici Hrvatskoj DHMZ potvrđuje kao partner Hrvatskim vodama u realizaciji strukturnih projekata kao npr. VEPAR (Projekt unaprjeđenja negrađevinskih mjera upravljanja rizicima od poplava u Republici Hrvatskoj) kojim Hrvatska dobiva funkcionalan sustav koji omogućuje smanjenje rizika i bolju zaštitu od poplava, praćenje, analizu i pronalaženje rješenja za integralno i održivo upravljanje vodama, te vodnim okolišem u Hrvatskoj. U sklopu ovog projekta modernizirano je i obnovljeno 136 hidroloških postaja državne mreže o kojoj DHMZ skrbi, te je omogućen točan i pravovremen sustav upozorenja na opasne hidrološke pojave ne bi li se zaštitili građani, gospodarski objekti, infrastruktura i okoliš. Osim toga, ovim je projektom osiguran razvoj hidroloških podloga, studija te izrada hidrološkog atlasa. Izrađeni su novi hidrološki prognostički modeli za slivove Drave, Dunava i jadranske slivove, pružajući DHMZ-u dodatne alate za analizu i praćenje hidroloških uvjeta, te je Republika Hrvatska po prvi puta u povijesti pokrivena vlastitim operativnim hidroprognostičkim sustavom za riječne poplave (slika 1.). Novih mjerni instrumenti i oprema za provođenje hidroloških mjerenja (slika 2.), omogućit će brže i sigurnije izvođenje hidroloških mjerenja na terenu.


Slika 1. Operativna hidro prognoza DHMZ-a od kraja 2023. po prvi puta pokriva cijelu Hrvatsku vlastitim prognozama riječnih poplava 5 dana unaprijed: sliv rijeke Save (2014. – 2016., 2018.) + Drava/Dunav + Jadranski slivovi (VEPAR, 2019. – 2023.).

Slika 2. Novi instrumenti i oprema nabavljeni sredstvima strukturnog projekta VEPAR.