1. Naslovnica
  2. Objave, najave, natječaji

Objave - događanja


Suradnjom znanosti i gospodarstva gradimo Hrvatsku otpornu na klimatske promjene

DHMZ, 21. 3. 2025. - Danas je u Osijeku svečano obilježen Svjetski meteorološki dan i Svjetski dan voda, u organizaciji Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) i Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek. Ovogodišnja tema, Zajedno zatvaramo jaz ranog upozorenja – Poljoprivreda bez vremenskih iznenađenja, istaknula je ključnu ulogu sustava za rana upozorenja u prilagodbi Hrvatske klimatskim promjenama, kao i nužnost izgradnje održive i klimatski otporne poljoprivrede za stabilnost proizvodnje hrane i očuvanje prirodnih resursa.

U uvodnom dijelu svečanosti, glavni ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda, dr. sc. Ivan Güttler, istaknuo je neke od ključnih aktivnosti DHMZ-a usmjerene na učinkovito rješavanje klimatskih izazova u Hrvatskoj. Nastavljamo s modernizacijom i unapređenjem naših senzora na kopnu i moru te poboljšanjem meteoroloških, hidroloških i klimatskih usluga. Otvaramo baze podataka kako bismo potaknuli razvoj inovativnih rješenja, a integracijom umjetne inteligencije i strojnog učenja u naš operativne procese kako bismo predviđanja vremenskih, hidroloških i klimatskih ekstrema učinili što preciznijima, poručio je Güttler i posebno istaknuo važnost otvorenosti podataka za poticanje inovacija i donošenje informiranih odluka. Centralna integracijska platforma (CIP), koja je rezultat velikog Projekta modernizacije meteorološke motriteljske mreže u RH – METMONIC, omogućuje slobodan pristup aktualnim i arhivskim meteorološkim i drugim važnim podacima. S otvaranjem naših baza podataka, odgovaramo potrebama poslovnog sektora i podržavamo razvoj inovativnih usluga i produkata, rekao je.

Dekan Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, prof. dr. sc. Krunoslav Zmaić, rekao je da su ulaganja u istraživanje, inovacije i kvalitetne meteorološke podatke temelj za donošenje strateških odluka i izgradnju održive budućnosti. Zamjenica gradonačelnika Osijeka, Jasenka Crnković, poručila je kako im suradnja sa sustavom civilne zaštite i DHMZ-om omogućava pravovremenu reakciju na vremenske i hidrološke ekstremne pojave, štiti građane i smanjuje ekonomske gubitke. Zamjenik župana Osječko-baranjske županije, Josip Miletić, podsjetio je na uspješnu suradnju Županije i DHMZ-a u izgradnji novih meteoroloških postaja, naglašavajući značaj preciznih podataka za zaštitu stanovništva i prilagodbu klimatskim rizicima.

Državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Marinko Beljo, poručio je da postizanje poljoprivredne i prehrambene samodostatnosti predstavlja strateški cilj, uz naglasak na učinkovitu podršku malim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima. Željko Vuković, državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, ukazao je na Zakon o klimatskim promjenama i zaštiti ozonskog sloja kao ključnog okvira za provođenje zelene tranzicije. Također je upozorio na potrebu zaštite najugroženijih skupina društva kako bi se osigurala pravedna i dostupna rješenja za sve. Tomislav Bilandžić, izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra unutarnjih poslova, Davora Božinovića, pohvalio je suradnju Ravnateljstva civilne zaštite i DHMZ-a na razvoju inovativnih alata, poput Sustava za rano upozorenje i upravljanje krizama (SRUUK). Od njegove aktivacije u kolovozu 2023., građanima je na mobilne uređaje 16 puta poslano upozorenje na opasne meteorološke pojave.

Tomislav Kozarić, voditelj Odjela za vremensku analizu i verifikaciju DHMZ-a, u predavanju DHMZ-ovi sustavi upozorenja: Ključ prilagodbe društva i poljoprivrede na klimatske promjene, predstavio je sustave upozorenja koje DHMZ kontinuirano unaprjeđuje kako bi omogućio pravovremenu reakciju i smanjenje posljedica ekstremnih vremenskih nepogoda. Od sustava ranog upozorenja na opasne vremenske i hidrološke pojave, preko Sustava za rano upozorenje i upravljanje krizama (SRUUK), pa do posebnih upozorenja na toplinske i hladne valove koji mogu ugroziti zdravlje građana te prognoza vremenskih uvjeta koji povećavaju rizik od brzog i nekontroliranog širenja požara – DHMZ razvija napredne alate koji omogućuju učinkovitu reakciju građanima, žurnim službama i nadležnim institucijama. Predstavio je i projekte koji će dodatno unaprijediti postojeće sustave upozorenja, kao što je projekt Clim4Cast, koji nudi priliku za unaprjeđenje sustava motrenja, prognoze i upozorenja na suše, toplinske valove i šumske požare u Hrvatskoj. Također, osvrnuo se na podršku koju DHMZ pruža poljoprivrednicima kroz alate poput Agroklimatskog atlasa Hrvatske i specijaliziranih prognoza, koji pomažu u planiranju poljoprivrednih aktivnosti i smanjenju šteta na usjevima.

Prof. dr. sc. Danijel Jug s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, u svom predavanju Biljna proizvodnja u uvjetima klimatskih promjena – pretpostavke i mogućnosti, ukazao je na ključne izazove suvremene poljoprivrede te nužnost prilagodbe na klimatske promjene. Uz degradaciju tla i smanjenje poljoprivrednih površina, globalne klimatske promjene dodatno ugrožavaju održivost proizvodnje hrane. Kako bi se smanjili negativni utjecaji, potrebno je istovremeno djelovati na zaustavljanje degradacije okoliša, ublažavanje uzroka klimatskih promjena i prilagodbu novim uvjetima. Predstavljene su strategije poput održivog gospodarenja zemljištem, klimatski pametne i konzervacijske poljoprivrede, koje omogućuju stabilniju i otporniju poljoprivrednu proizvodnju u budućnosti.

U proteklih 30 godina, više od 30 stručnjaka Državnog hidrometeorološkog zavoda doprinijelo je razvoju i primjeni ALADIN prognostičkog modela. U njihovo ime, zahvalnicu je primio Kristian Horvath, načelnik Sektora za meteorološka istraživanja i razvoj. ALADIN-HR model predviđa vremenske prilike do tri dana unaprijed i ključna je podrška sustavima upozorenja na opasne vremenske i hidrološke prilike. Koristi se u donošenju odluka u kriznim situacijama, zaštiti prometa i energetske mreže te u agrometeorološkim prognozama. Model također igra ključnu ulogu u klimatologiji, analizi vjetropotencijala i projektiranju infrastrukture.

U završnom dijelu svečanosti, tradicionalno su dodijeljena priznanja Hrvatskog meteorološkog društva. Predsjednica Hrvatskog meteorološkog društva (HMD) Vesna Đuričić i tajnik Društva Nikola Vikić-Topić uručili su priznanja u pet kategorija: Priznanje za životno djelo dobila je Branka Ivančan-Picek, za značajan doprinos razvitku i popularizaciji struke priznanje je otišlo Željku Lazaninu, dok je priznanje mladoj meteorologinji dodijeljeno Marijani Boras. Priznanje studentici meteorologije za postignute rezultate primila je Klara Severić, a dr. sc. Amela Jeričević nagrađena je za značajan doprinos razvitku i radu Društva.

Na kraju svečanosti, Vjeran Magjarević, voditelj Područne meteorološke službe Zagreb, u ime DHMZ-a zahvalio je meteorološkim motriteljima koji već 30 i više godina savjesno i kontinuirano prate meteorološke parametre na klimatološkim (KMP), kišomjernim (KŠP) i fenološkim (FENO) postajama DHMZ-a. Posebno su istaknuti Božo Plazonić (KŠP Vinalić) i Renato Krušlin (KŠP Kumrovec) koji su nagrađeni za 60 godina neprekidnog rada, te Ivan Ažić (KŠP Oltari) i Mario Švob (KŠP Zlobin) za 50 godina predanog praćenja meteoroloških podataka.

Prezentacije na svečanosti: