Objave - priopćenja
Proaktivno upravljanje sušom, toplinskim valovima i požarima
Održane nacionalne konzultacije projekta Clim4Cast
DHMZ, 10. 3. 2025. - Nacionalne konzultacije EU projekta Clim4Cast s dionicima o upravljanju i proaktivnom odgovoru na sušu, toplinske valove i šumske požare (DHF događaje, od engl. drought, heatwaves, and fire weather) održane su od 4. do 6. ožujka 2025. u Zagrebu. Konzultacije je organizirao DHMZ uz podršku Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije. Sudionici konzultacija bili su predstavnici pridruženih partnera, Ministarstva unutarnjih poslova (Ravnateljstvo civilne zaštite) i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te predstavnici drugih ministarstava i ostalih relevantnih institucija za DHF događaje.
Očekuje se da će se, uslijed klimatskih promjena, na području središnje Europe povećati učestalost, trajanje i jačina suša, toplinskih valova i vremenskih uvjeta pogodnih za nastanak požara te pojava združenih događaja.
Prijedlog proaktivnog odgovora i upravljanja DHF događajima
Ciklus upravljanja katastrofama sastoji se od četiri osnovne faze (UNDRR, 2024.): odgovor na katastrofu koja je nastupila, oporavak, ublažavanje i pripravnost. Kroz analizu ovog ciklusa u trećem programskom paketu Clim4Cast projekta predloženo je da najkraće traju faze odgovora na katastrofu i oporavak.

Kroz projektne aktivnosti izrađen je Nacrt prijedloga proaktivnog odgovora i upravljanja DHF događajima. Nacrt sadrži konceptualni okvir za svaku od faza te institucionalni okvir za učinkovitu podršku i provedbu. Da bi svaka faza bila uspješna, ona mora sadržavati zakonodavni okvir, dijeljenje podataka i razmjenu znanja te komunikacijsku strategiju koje su u nacrtu propisane u 30 točaka aktivnosti. Cilj konzultacija bio je za svaku od predloženih točaka definirati odgovornu instituciju, sagledati trenutno stanje u zemlji te identificirati nedostatke i predložiti korake za poboljšanje. Prema izvještajima s konzultacija izradit će se nacrt prijedloga nacionalnih akcijskih planova u zemljama partnerima na projektu koji će biti dani na raspolaganje donositeljima odluka. Nacrt se odnosi na združene DHF događaje, ali je primjenjiv i za svaki pojedinačni događaj. Stoga se na održanim konzultacijama u Zagrebu svaki dan raspravljalo o jednom od ta tri događaja kako bi se što bolje analiziralo stanje, izazovi i mogućnosti poboljšanja u upravljanju ovim događajima.
Sudeći po odazivu, dinamičnim i konstruktivnim raspravama, konzultacije su prošle vrlo uspješno. Odaziv je bio vrlo dobar, a što je najvažnije, postoji velik interes za međusektorsku suradnju te je raspoloživog vremena bilo premalo za sve teme koje su se otvorile tijekom diskusije. Hrvatska ima dobro organizirane aktivnosti vezane uz zaštitu od šumskih požara, dok u sustavu zaštite od toplinskih valova ima još prostora za poboljšanja, Sustav upravljanja sušom u Hrvatskoj nije razvijen u dovoljnoj mjeri odnosno postojeće aktivnosti još uvijek upućuju na retroaktivni pristup.
Na nacionalnoj i lokalnoj razini, postojećem praćenju suše uglavnom nedostaje prognostička komponenta, a niti jedna zemlja uključena u projekt nema razvijene prognostičke alate za rano upozoravanje na srednjoročnoj i dugoročnoj skali (od 10 do 45 dana te sezone), a time i ublažavanje negativnih posljedica od suša.
Clim4Cast projekt
Projekt Clim4Cast podržava Program transnacionalne suradnje Središnja Europa i sufinanciran je sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.913.954 €, dok su planirana sredstva za DHMZ 151.778 €. Projekt je započeo 1. ožujka 2023. i traje do 28. veljače 2026. Više informacija o projektu Clim4Cast i njegovim aktivnostima možete pronaći ovdje.





