Objave - priopćenja
Sve veća važnost satelitskih podataka u zaštiti zraka
DHMZ, 24. 5. 2024. - Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ), 23. i 24. svibnja 2024., bio je domaćin sastanka Upravljačke skupine (SG - Steering Group) jednog od osam Konzorcija za primjenu satelitskih podataka (SAF – Satellite Application Facility) Europske organizacije za korištenje meteoroloških satelita (EUMETSAT).
Rad ovih Konzorcija značajno doprinosi boljem razumijevanju Zemljine atmosfere, oceana i kopna te pruža ključne uvide u rješavanje globalnih izazova poput klimatskih promjena, ekstremnih vremenskih događaja te onečišćenja zraka.
U Zagrebu su se okupili članovi upravljačkog tijela Konzorcija za praćenje sastava atmosfere (Atmospheric Composition Monitoring SAF ili AC SAF). Zadaća Konzorcija je obrada satelitskih podataka, razvoj i unaprjeđenje softverskih proizvoda i rješenja temeljenih na senzorima EUMETSAT-ovih satelita, kao i njihova prilagodba specifičnim korisničkim zajednicama i područjima primjene s posebnim naglaskom na kemijski sastav atmosfere, elemente u tragovima, aerosol i ozon.
AC SAF, kroz izradu algoritama, obradu i interpretaciju podataka, omogućava bolje razumijevanje kemijskog sastava atmosfere, kvalitete zraka, onečišćenja atmosfere te klimatskih promjena. Njegovi produkti pomažu zemljama članicama EUMETSAT-a i EU-a u donošenju ekoloških politika, ublažavanju utjecaja klimatskih promjena i zaštiti zdravlja ljudi. Stoga je na zagrebačkom sastanku bilo riječi o osiguravanju stabilnosti Konzorcija, daljnjem unaprjeđenju kvalitete i preciznosti proizvoda AC SAF-a kroz identifikaciju ključnih izazova i planiranje budućih koraka. Također, razmatrani su prijedlozi za buduće projekte i programe rada, što uključuje procjenu potreba korisnika, identificiranje ključnih područja istraživanja i razvoja te planiranje budućih aktivnosti i resursa potrebnih za njihovu realizaciju.
Prvog dana sastanka, u ime domaćina, aktivnosti DHMZ-a te provedene i planirane projekte modernizacije članovima Upravljačke skupine AC SAF-a predstavio je Izidor Pelajić, voditelj Odjela za operativne podloge DHMZ-a, dok je posljednjeg dana sastanka sudionike pozdravio glavni ravnatelj DHMZ-a, dr. sc. Ivan Güttler, te naglasio važnost članstva Hrvatske u EUMETSAT-u.
Promatranje Zemlje iz svemira postalo je neophodno za dobivanje globalne slike koja je ključna za izradu preciznih prognoza, upozorenja, nowcastinga, kao i za praćenje klimatskih trendova kako bismo se što bolje prilagodili i ublažili učinke klimatskih promjena. Drago mi je da smo bili domaćini ovog sastanka koji je ujedno bio prilika za razmjenu znanja, iskustava i najboljih praksi među stručnjacima. Nadam se kako će on rezultirati novim saznanjima i suradnjama koje će nam pomoći da svoje zadaće i nadležnosti obavljamo što kvalitetnije na korist naših građana, zajednica i gospodarstva, poručio je Güttler.
Johanna Tamminen (FMI), voditeljica Upravljače skupine AC SAF-a, zahvalila se na gostoprimstvu DHMZ-a te pozvala njegove stručnjake u području kvalitete zraka da se uključe u rad Konzorcija.
Satelitska promatranja su tijekom posljednjih dvadeset godina doživjela značajan napredak te su danas od ključne važnosti za praćenje klime i okoliša. Omogućuju prikupljanje pouzdanih podataka na globalnoj razini na kontinuirani način, obuhvaćajući područja koja su teško dostupna mjerenjima na terenu, poručila je Tamminen.
Lothar Schüller, EUMETSAT-ovim koordinator SAF mreže, istaknuo je kako Promatranje iz svemira postaje neizostavan alat za praćenje kemijskog sastava atmosfere, onečišćenja i izvora onečišćenja koji utječu na kvalitetu zraka koji udišemo. EUMETSAT, ne samo da upravlja sustavom meteoroloških satelita, nego kroz AC SAF EUMETSAT osigurava kontinuiranu opskrbu korisnika informacijama za podršku prognozama, upozorenjima i procesima donošenja odluka. Na sastanku, Upravljačka skupina raspravila je najnovija dostignuća prema novim i poboljšanim produktima i odobrila objavljivanje nekoliko novih produkata koji će biti dostupni korisnicima tijekom idućih tjedana.
Pod vodstvom Finskog meteorološkog instituta (FMI), AC SAF okuplja stručnjake iz institucija poput German Aerospace Center (DLR), Royal Netherlands Meteorological Institute (KNMI), Danish Meteorological Institute (DMI), German Weather Service (DWD), Royal Meteorological Institute (RMI), Aristotle University of Thessaloniki (AUTH), Belgian Institute for Space Aeronomy (BIRA-IASB), Laboratoire Atmosphères, Milieux, Observations Spatiales (LATMOS), Université libre de Bruxelles (ULB), Mariolopoulos-Kanaginis Foundation (MKF) te S&T Corporation.
Konzorcij za praćenje sastava atmosfere (AC SAF): Važan dio EUMETSAT-ove mreže stručnjaka
AC SAF jedan je od ukupno osam EUMETSAT-ovih SAF-ova koji čine mrežu koja se prostire diljem Europe i sastoji se od grupe istraživača, znanstvenika i stručnjaka iz različitih meteoroloških i tehničkih instituta, sveučilišta, privatnih i javnih kompanija iz 30 zemalja članica EUMETSAT-a.
Europske organizacije za korištenje meteoroloških satelita: Praćenje vremena, klime i okoliša iz svemira
EUMETSAT je međuvladina organizacija proizašla iz Europske Svemirske Agencije (ESA) koja samostalno djeluje od 1986. godine sa sjedištem u Darmstadtu, Njemačka. Njen osnovni zadatak je upravljanje sustavom meteoroloških satelita koji promatraju atmosferu, oceane i kopno te pružaju pravovremene i precizne informacije o vremenu i klimi zemljama članicama. EUMETSAT-ov satelitski sustav sastoji se od geostacionarnih satelita Meteosat-10 i Meteosat-11 koji se nalaze iznad Europe i Afrike, te Meteosata-9 iznad Indijskog oceana. Također, EUMETSAT u suradnji s Nacionalnom oceanografskom i atmosferskom upravom (NOAA) SAD-a upravlja i s dva Metop polarno-orbitirajuća satelita. Uz Europsku komisiju, Europsku svemirsku agenciju (ESA), EUMESAT je ključan partner u upravljanju misijama Sentinel, svemirske komponente programa Europske unije – Copernicus. Od 2006. godine, Hrvatska, predstavljena kroz Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ), aktivna je članica EUMETSAT-a.