Objave - priopćenja
WMO: Postoji mogućnost kratkotrajnih uvjeta La Niñe do veljače 2025.
DHMZ, 11. 12. 2024. - U sljedeća tri mjeseca moguć je razvoj uvjeta La Niñe, ali se očekuje da će oni biti relativno slabi i kratkotrajni, navodi se u današnjem priopćenju Svjetske meteorološke organizacije (WMO).
U najnovijim prognozama WMO-ovih Globalnih centara za izradu dugoročnih prognoza navodi se da vjerojatnost prelaska s trenutačnih neutralnih uvjeta (u kojima nije prisutan ni El Niño ni La Niña) na uvjete La Niñe u razdoblju od prosinca 2024. do veljače 2025. iznosi 55 %.
Nakon toga prevladava vjerojatnost da će se neutralni uvjeti u pogledu ENSO-a vratiti u razdoblju od veljače do travnja 2025., koja iznosi oko 55 %.
Nazivom La Niña označava se pad površinskih temperatura oceana kojim su zahvaćena velika područja u središnjem i istočnom ekvatorijalnom Tihom oceanu, popraćen promjenama tropske atmosferske cirkulacije kao što su vjetrovi, tlak i količine oborine. Uvjeti La Niñe općenito imaju suprotne učinke na klimu u odnosu na El Niño, osobito u tropskim regijama, kojima su zahvaćena velika područja.
Međutim, klimatske pojave kao što su La Niña i El Niño, koje nastaju prirodno, odvijaju se u širem kontekstu klimatskih promjena uzrokovanih ljudskim djelovanjem, zbog kojih dolazi do porasta globalnih temperatura, pogoršanja ekstremnih vremenskih i klimatskih pojava i utjecaja na sezonske obrasce količine oborine i temperature.
Na početku 2024. vladali su uvjeti El Niña i sve upućuje na to da će ona biti najtoplija godina u povijesti mjerenja. Čak i ako dođe do La Niñe, njezin kratkoročni učinak hlađenja neće biti dovoljan da bi se kompenzirao učinak zagrijavanja do kojeg dolazi zbog rekordnih količina stakleničkih plinova koji zadržavaju toplinu u atmosferi, objasnila je glavna tajnica WMO-a Celeste Saulo.
Čak smo i u odsustvu uvjeta El Niña ili La Niñe, koje vlada od svibnja, svjedočili izvanrednom nizu ekstremnih vremenskih događaja, uključujući rekordne količine oborine i poplave koje su nažalost postale novi standard u našoj klimi koja se mijenja, dodala je.
Motrenja oceana i atmosfere krajem studenoga 2024. i dalje ukazuju na neutralne uvjete u pogledu ENSO-a koji su prisutni od svibnja. Površinske temperature mora nešto su niže od prosjeka u velikim dijelovima središnjeg i istočnog ekvatorijalnog Tihog oceana. Međutim, taj učinak hlađenja još nije dosegnuo tipične pragove uvjeta La Niñe. Snažne anomalije zapadnog vjetra koje su uočene u većem dijelu razdoblja od rujna do početka studenoga 2024., koje ne pogoduju razvoju uvjeta La Niñe, jedan su od mogućih razloga za taj spori razvoj. Prognozirana vjerojatnost pojave uvjeta La Niñe u razdoblju od prosinca do veljače u prethodnoj obavijesti, objavljenoj u rujnu, iznosi 60 %.
Sezonske prognoze uvjeta El Niña i La Niñe i s njima povezanih utjecaja na globalne klimatske obrasce važan su alat koji pruža informacije za rana upozorenja i djelovanja.
Globalna sezonska obavijest o klimi
S obzirom na to da El Niño / južna oscilacija (ENSO) nije jedini čimbenik koji utječe na Zemljin klimatski sustav, WMO objavljuje i redovite Globalne sezonske obavijesti o klimi (Global Seasonal Climate Updates – (GSCU)). Tim su obavijestima obuhvaćeni utjecaji drugih najznačajnijih polja klimatske varijabilnosti kao što su sjevernoatlantska oscilacija, arktička oscilacija i dipol Indijskog oceana. U tim se obavijestima također prati status anomalija indeksa površinskih temperatura mora u sjevernom tropskom Atlantiku (NTA) i južnom tropskom Atlantiku (STA).

U najnovijoj Globalnoj sezonskoj obavijesti o klimi očekuje se da će površinske temperature mora na velikim područjima ostati više od normalnih u svim oceanskim bazenima osim istočnog Tihog oceana u blizini ekvatora (što odgovara predviđenoj vjerojatnoj pojavi slabih uvjeta La Niñe). Zbog toga se nad gotovo svim kopnenim područjima predviđaju temperature više od normalnih.
Predviđanja količine oborine za razdoblje od prosinca 2024. do veljače 2025. odgovaraju pojačanom pozitivnom temperaturnom gradijentu površine mora od istoka prema zapadu koji se obično uočava za vrijeme uvjeta La Niña.
Obavijesti WMO-a temelje se na WMO-ovim Globalnim centrima za izradu dugoročnih prognoza i osmišljene su kao podrška vladama, Ujedinjenim narodima, donositeljima odluka i dionicima u sektorima na koje utječe klima kako bi im se pomoglo da zaštite ljudske živote i egzistencije.
Regionalni klimatski centri WMO-a te nacionalne meteorološke i hidrološke službe pažljivo će pratiti promjene u stanju ENSO-a tijekom predstojećih mjeseci.